Pamiętamy – wizyta na cmentarzu oraz Rotundzie

W ramach akcji Szkoła pamięta w dniu 29 października, uczniowie klas 3b oraz 2b wraz z wychowawcami wybrali się na Cmentarz Parafialny w Zamościu oraz zamojską Rotundę. Okres przed Dniem Wszystkich Świętych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych. Uczniowie zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć poległych żołnierzy. Wizyta na cmentarzu była niezwykłą okazją sprzyjającą pogłębieniu wiadomości na temat przeszłości naszej ojczyzny.

Szczególnym miejscem jest ROTUNDA w Zamościu.

W czasie wojny spełniała rolę więzienia śledczego zamojskiej placówki gestapo (Gefangenen – Durchgangslager Sipo), założonego 19 czerwca 1940 roku, a zlikwidowanego 22 lipca 1944 roku. Odsunięta od miasta z potężnymi murami, położona blisko dworca kolejowego, doskonale nadawała się na więzienie śledcze, obóz przejściowy czy miejsce egzekucji.
Rotunda jako więzienie i obóz przejściowy zaczęła funkcjonować od połowy czerwca 1940 roku w czasie realizacji akcji A-B, czyli wyniszczenia inteligencji polskiej. Następnie częściej była miejscem masowych egzekucji i palenia zwłok.
Szacuje się, że w Rotundzie zginęło sześć do ośmiu tysięcy ludzi. Z woli mieszkańców ziemi zamojskiej miejsce to zostało upamiętnione jako Pomnik Męczeństwa Zamojszczyzny.

Zdjęcia: Anastasiia Podzyzei, Marek Margol

Nie ma jeszcze komentarzy.

Zostaw odpowiedź

Translate »